Ağız ve Diş Sağlığı

Elde ettiğimiz son araştırmalar diş sağlığı açısından ağız bakımının ve diş eti sağlığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. Çok az kişi diş sağlığına yeterli özeni göstermektedir. Halbuki ağız ve diş sağlığı sadece dişleri korumakla kalmaz, aynı zamanda genel sağlığımız için de önemlidir.

Ağız bakımının en temel unsuru dişlerin günde en az iki kez fırçalanmasıdır. Bunun yanı sıra, diş ipi, dil temizleyici, ağız gargarası gibi ürünler de kullanılabilir. Dişlerde oluşan tartar ve diş taşı biriken bölgelerin diş hekimleri tarafından temizlenmesi gerekir. Ayrıca, düzenli diş kontrolü ve profesyonel diş temizliği de diş sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Diş eti hastalıkları, dişlerin kaybına neden olan en önemli faktördür. Diş eti hastalıkları, diş etinde şişlik, kızarıklık, kanama, dişler arasında açılan boşluklar ve kötü ağız kokusu gibi belirtilerle kendini gösterir. Erken teşhis edildiğinde diş eti hastalıkları tedavi edilebilir, ancak ilerlemiş vakalarda dişlerin kaybına neden olabilirler.

Ankara Ağız Ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığına özen göstermek, güzel bir gülüşe sahip olmanın yanı sıra sağlıklı bir yaşam sürdürmek için de çok önemlidir. Diş sağlığı açısından doğru bakım alışkanlıklarının oluşması ve düzenli kontroller ile birlikte, diş ve diş eti sağlığınızın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

1-Doğru fırçalama tekniği: Dişleri fırçalarken doğru teknik kullanılmalıdır. Fırçalama işlemi 2 dakika boyunca yapılmalı, diş fırçası diş etleri ve dişlerin arasındaki bölgelere de ulaşabilmelidir.

2-Diş ipi kullanımı: Dişler arasındaki bölgeler, diş ipi gibi ara yüz temizleyicileri kullanarak da temizlenmelidir. Bu bölümler genellikle fırçalamayla ulaşılamaz ve bakteri oluşumu için uygun bir ortam oluşturabilir.

3-Diyet: Beslenme alışkanlıkları ağız ve diş sağlığı için de önemlidir. Şekerli ve asitli yiyeceklerin tüketimi sınırlandırılmalı, bol su içilmelidir. Ayrıca, dişleri güçlendirmek için kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketilmelidir.